Pluskwa domowa – zmora mieszkań i nie tylko
Pluskwa domowa jest owadem pasożytniczym, który karmi się ludzką krwią. Wbrew stereotypom, nie występuje jedynie w miejscach brudnych, nie żeruje tylko na osobach nie dbających o higienę. Insekty szybko się rozmnażają, bardzo łatwo można je przenieść na meblach tapicerowanych lub „przywieźć” je z hotelu. Choć nie przenoszą chorób, pluskwy mogą wywoływać alergie, a ślady po ich ugryzieniu powodują nieprzyjemne uczucie swędzenia. Co jeszcze warto wiedzieć o pluskwach, miejscach ich występowania oraz metodach zwalczania insektów?
Pluskwa: problem hoteli, pensjonatów i kin
Jak to już odnotowaliśmy, pluskwy są pasożytami, stąd gnieżdżą się w pobliżu swojego żywiciela, którym jest człowiek. W przeciwieństwie do innych insektów, pluskwy nie wędrują po całym mieszkaniu, ale przebywają w pobliżu łóżka, skąd nocą mają łatwy dostęp do pokarmu. Znaleźć je można w pościeli, materacu, ramie łóżka, a także ciemnych szczelinach w pobliżu miejsca spania. Chodzi o listwy przypodłogowe obok łóżka, zasłony, szpary w ścianach, a nawet ramki zdjęć i obrazów. Istotne jest, że pluskwy mogą pojawić się nawet w najbardziej czystym i zadbanym domostwie. Ich występowanie nie jest związane z brudem, czy brakiem higieny. Również hotele, w tym również luksusowe, zmagają się z tymi insektami. Właściwie każde miejsce wyposażone w tapicerowane meble (jak fotele w kinie, teatrze albo hotelu bądź pensjonacie) może być siedliskiem pluskiew, które przywleczemy do domu np. na ubraniu. Co ważne, występowanie pluskiew w tych miejscach także nie ma związku z brakiem czystości. Duże natężenie ruchu i ogromna rotacja osób odwiedzających takie miejsca zwiększa ryzyko wniesienia insektów.
Jak pozbyć się pluskwy domowej?
Potocznie uważa się, że wygotowanie pościeli i wyczyszczenie materaca wyeliminuje problem z pluskwami. Insekty giną w wysokiej temperaturze, ale zabieg będzie skuteczny, tylko jeśli zostanie przeprowadzony kompleksowo. Wszystkie szczeliny należy gruntowanie odkurzyć, a następnie usunąć zawartość worka z odkurzacza. Pojedyncze czynności z udziałem preparatów chemicznych także nie będą skuteczne, gdyż insekty uodparniają się na stosowane substancje. Dorosłe osobniki zginą, ale z jaj wyklują się pluskwy, dla których substancje chemiczne nie będą stwarzały zagrożenia. Najlepszą metodą tępienia pluskiew jest skorzystanie z usług profesjonalnych firm, zajmujących się dezynfekcją i deratyzacją. Szkodniki zostaną usunięte kompleksowo i trwałe.