Dezynfekcja wyposażenia. Gdzie i kiedy jest niezbędna?
Dezynfekcja to proces niszczenia patogenów chorobotwórczych za pomocą metod chemicznych lub fizycznych. Popularnie nazywana jest odkażaniem. Polega ono na usunięciu drobnoustrojów z przedmiotów użytkowych i innych elementów wyposażenia. Profesjonalna dezynfekcja wyposażenia to usługa, którą świadczą firmą wyspecjalizowane w zwalczaniu szkodników. W procesie usuwania mikroorganizmów wykorzystuje się takie związki chemiczne, jak alkohol etylowy, formaldehyd, jodyna czy związki metali ciężkich. Drobnoustroje niszczy także promieniowanie UV, para wodna, czynniki termiczne oraz ozon.
Kiedy wykonuje się dezynfekcję wyposażenia?
Cykliczna dezynfekcja wyposażenia jest niezbędna w miejscach szczególnie narażonych na rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych. Do takich miejsc zaliczymy szpitale, pomieszczenia sanitarne, hotele i akademiki, szkoły i przedszkola, stołówki i punkty gastronomiczne, publiczne toalety, zakłady przemysłu mięsnego i spożywczego, obiekty hodowlane, salony kosmetyczno-fryzjerskie, gabinety odnowy biologicznej oraz baseny i obiekty sportowe. W obiektach ogólnodostępnych stosuje się regularną dezynfekcję zapobiegawczą. Dezynfekcję wyposażenia w mieszkaniu prywatnym należy przeprowadzić zawsze wtedy, gdy przebywała tam osoba zmarła lub pomieszczenia zostały zalane. Takie doraźne zabiegi definiowane są, jako dezynfekcja ogniskowa. Objawem wskazującym na konieczność dezynfekcji jest pojawiający się na ścianach i suficie grzyb oraz towarzyszący mu, uciążliwy odór. Dezynfekcję wyposażenia wykonujemy, gdy w pokoju przez długi czas przebywała osoba chora oraz w celu usunięcia sezonowych alergenów. Rutynowe działania odkażające skutecznie eliminują ryzyko zakażenia, dlatego nie warto ich bagatelizować.
Jak wygląda dezynfekcja wyposażenia w mieszkaniu?
Dezynfekcja wyposażenia w mieszkaniu pozwoli zwalczyć alergeny, wirusy, bakterie, pleśń i grzyby. Pomoże w likwidacji roztoczy kurzu domowego i zarodników pleśni oraz w neutralizacji nieprzyjemnych zapachów. Zabieg będzie skuteczny tylko wówczas, jeżeli wykona go doświadczona firma, dysponująca profesjonalnym sprzętem i odpowiednią wiedzą. Dezynfekcja wyposażenia obejmuje nie tylko meble, ale również dywany, ściany i podłogi. Optymalna metoda musi zostać dostosowana do źródła problemu i jego natężenia. Na czas dezynfekcji mieszkańcy muszą opuścić mieszkanie. Wykorzystywana chemia nie zaszkodzi jednak po przeprowadzonym zabiegu ani ludziom ani zwierzętom, nie doprowadzi także do zniszczenia elementów wyposażenia. Przywróci prawidłowy stan czystości i bezpieczeństwa biologicznego obiektu. Specjaliści oprócz środków chemicznych mogą wykorzystać także suchą parę o wysokiej temperaturze lub metodę termiczno-chemiczną. Innowacyjnym sposobem na usuwanie mikroorganizmów jest ozonowanie. Metoda dezynfekcji ozonem wymaga wcześniejszego uszczelnienia wszystkich otworów wentylacyjnych oraz zabezpieczenia folią drogocennych przedmiotów, jak sprzęt elektroniczny. Ozonowanie w mieszkaniu trwa około 2 godzin i musi zostać zakończone dokładnym wietrzeniem pomieszczeń.